Kılıçdaroğlu’ndan yeniden adaylık açıklaması

CHP 7. Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu, yeniden Genel Başkan olup olmayacağı yönündeki bir soru üzerine “Ben hiçbir zaman Genel Başkan olacağım diye talepte bulunmadım. Delegeler gösterdiler. Yeniden kurultayda Genel Başkan adayı gösterirlerse o zaman cesurlar bir adım öne çıksın diyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, KRT TV’ye yaptığı açıklamada bugün için Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve eski Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı’yı yarın ziyaret edeceğini duyurdu.

DOKUNULMAZLIKLARIN KALDIRILMASI

Kılıçdaroğlu, dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin CHP’nin evet oyu vermesine yönelik eleştirilerle ilgili soruya şöyle yanıt verdi:

– Bir milletvekilin dokunulmazlığının kaldırılması için anayasa değişikliğine gerek yok. AK Parti’nin grubu yetiyor zaten. Sorun şu, neden bir anayasa değişikliği ile dokunulmazlıklar kaldırılmak isteniyor? Çünkü CHP’ye tuzak kuruyorlar. O dönem terör bir hayli yoğunlaşmış vaziyette. Terör yoğunlaştığına göre, dokunulmazlıkları bir anayasa değişiklikleri halinde getirelim buraya, CHP de buna ‘hayır’ diyecek o zaman seçimlerde meydanlara çıkıp ‘Teröristleri koruyan parti bu’ diyeceklerdi. Aklı başında olan bir politikacı eğer üç adım ötesini göremiyorsa zaten siyaset yapamaz. Biz de ‘Dokunulmazlıkları kaldırın’ kardeşim dedik. Kaldı ki bizim parti programımızda dokunulmazlıkların kaldırılması öngörülmüş. Benim görüşüm değil bu, kurultayın görüşü. Biz de kaldırdık.

“DEMİRTAŞ ELİNE SİLAH MI ALDI?”

– Selahattin Bey’in bugün içeride olması, tutuklanması bir hukuk faciasıdır. Erdoğan özellikle onu içeride tutuyor ‘Ben seni başkan yaptırmayacağım’ dediği için. Başka bir şey de yok. Ne yaptı Selahattin Bey? Eline silah mı aldı? Hangi gerekçeyle yapıyorsunuz bunu? Sadece Selahattin Bey değil Gezi tutukluları var,  milletvekili var, Osman Kavala var. Siz mahkeme kararı, AYM, AİHM kararı uygulamıyorsunuz. Yarın (bugün) hem Demirtaş’ı hem Mızraklı’yı ziyaret edeceğim. Siz, demokrasiyi koşulsuz savunmak zorundasınız. 

“VEFASIZLIĞA UĞRADIĞIM YÖNÜNDE ALGI VAR”

Kılıçdaroğlu, parti içindeki gelişmeler adaylığı dönemindeki tartışmalara da değindi:

-Özgür Bey’le genel başkanlığı devrederken 1, 1,5 saat görüştüm. Siyasette vefa diye bir kavram var, kendi aramızda oturup bu kavram ekseninde daha güzel şeyler yapabilirdik. Kırgınlıklar büyük derecede önlenebilirdi. Partiyi iç tartışmalardan uzak tutabilirdik. Kamuoyunda da vefasızlığa uğradığım yönünde bir algı var.

– Bu ülke için yapmadığımız şey kalmadı. Askeri, valisi, kaymakamı, İletişim Başkanlığı… Biz ele geçirilen bir devletle, dikta yönetimiyle mücadele ettik. Bütün bunlara rağmen yüzde 48 oy aldık. Bütün bunlar unutuluyor. Her şeyden önce ahlak ve vicdan lazım. Atılmadık iftira kalmadı. Hep içimize attık, hep sustuk. 

“BOŞUNA ‘HANÇERLENDİK’ DEMİYORUM”

– Değişim talebi niçin birdenbire patladı, biliyorum. Ben boşuna demiyorum ki hançerlendik diye. Sağduyu ile partinin yetkili organlarından oturup tartışmak varken niçin bu talep böyle birdenbire patladı? Ben bunları biliyorum ama gereksiz bir tartışmaya zemin hazırlamak istemiyorum. 

“SANKİ ZORLA ADAY OLAYIM DEDİM” 

– Beraber yola çıktığınız, birlikte mücadele ettiğiniz, kavgayı beraber verdiğiniz, illa sen Cumhurbaşkanı adayı ol diyen arkadaşlar sonra dönüp size tam tersini yaparlarsa ne dersiniz? Bunu vatandaşın takdirine sunayım. Sanki ben zorla cumhurbaşkanı adayı olayım dedim, aklımın ucundan bile geçmiyordu. MYK’da da Parti Meclisi ve Meclis grubunda da sizin mutlaka olmanız lazım denildi, her toplantıda bunlar söylendi. Düne kadar bana aday ol diyen sen değil miydin? Hayatım boyunca dayatma kültüründen gelmediğim için böyle bir şey hiç yapmadım. O günkü anketlerde ben önde çıkıyorum, şimdiki anketlerde başkası çıkıyor. Niye o zaman yapmadınız, söylemediniz?

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir